Instalacja potrzebnych narzędzi. DSP16 – część 2.

W tym wpisie zajmę się opisaniem, nie aż tak trudnego jakby się mogło wydawać, procesu instalowania potrzebnego oprogramowania. W moim przypadku będzie to SQL Server 2014 Express, Visual Studio 2015 oraz skonfigurowanie systemu kontroli wersji: Gita. Wpis nie zawiera wiedzy tajemnej dla osób, które pracują z kodem na co dzień.

Więc przejdźmy do instalacji krok po kroku.

SQL Server 2014 Express

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=42299, wybieram opcję ExpressAdv 64BIT\SQLEXPRADV_x64_ENU.exe. Bez pardonu wybieram wszystkie dostępne opcje do instalacji. Dalej, dalej, dalej i zainstalowane. Aby zainstalować świeżą wersję SQL Server komputer nie może zalegać z resetem po aktualizacji Windowsa. W innym przypadku instalator nie pozwoli Ci dalej przejść Ci do kolejnego kroku instalacji oprogramowania.

Visual Studio 2015 Community

https://www.visualstudio.com/products/visual-studio-community-vs. Nie zalecam najpierw instalować VS, a potem SQL Server. Kiedyś zainstalowałem SQL Server, a dopiero potem VS. Windows podczas instalacji VS łaskawie poinformował mnie, że ma problemy z kompatybilnością bazy danych. Skończyło się na googlowaniu jak przywrócić SQL Server do życia. Od tego momentu najpierw instaluje SQL Server, a potem VS. Nigdy już mnie nie spotkały problemy tego typu.

Kiedyś mój kolega kupił sobie dysk SSD jak należały jeszcze do sprzętu w kategorii bardzo drogie. Był on przeznaczony głównie jako przestrzeń na system operacyjny (dysk C). Na jednych laboratoriach podczas studiowania byliśmy zobligowani do korzystania w domu z VS i SQL Servera. Chłopak się załamał. Próbował zainstalować te narzędzia na dysku HDD, który był widziany przez system jako dysk D. Mówił, że miał co chwilę problemy, które były spowodowane tym, że nie zainstalował tego wszystko na dysku C. Chcąc nie chcąc przeinstalował VS i SQL Server na dysku C narzekając, że C# potrzebuje ociężałego IDE, którego nie można normalnie zainstalować w innej lokalizacji. Taka mała przestroga.

Co wybrałem do zainstalowania?
DSP16-2.1

Wybrałem wszystkie Common Toolsy. Będę potrzebować Gita. Co ciekawe podczas instalacji Avastowi nie spodobała się jedna rzecz:

DSP16-2.2

Wyłączyłem ochronę na godzinę i dalej instalowałem VS. Polecam wyłączyć Avasta na czas instalacji VS. Póki co nie spotkałem się z problemami, które by mogły wynikąć z zaistniałej sytuacji.

Git

https://github.com/. Zacząłem od prostej rejestracji. Następnie wszedłem na stronę: https://github.com/new i stworzyłem swoje repozytorium. Repozytorium to miejsce, gdzie jest przechowywany kod w razie gdyby spłonął mi komputer, a chciałbym mieć zapisane to co już zrobiłem. Warto wybrać Add .gitignore VisualStudio, aby nie wrzucać do internetu plików które nie zawierają kodu (a VS czasem potrafi ich dużo stworzyć).

DSP16-2.3

Edit. 14/09/2016 https://git-scm.com/download/win .Stąd należy pobrać core systemu kontroli wersji. Instalacja jest prosta. Cały czas klikamy Next, Next, Next. W kolejnym kroku instalowany jest tortoisegit, który jest wizualną nakładka dla git-scm.

Po stworzeniu swojego konta przeszedłem na kolejną stronę: https://tortoisegit.org/download/. Zainstalowałem TortoiseGit 2.0.0.0 – 64-bit (~19 MB) metodą DDD (dalej, dalej, dalej). Następnie musiałem połączyć moje konto na githubie z moim komputerem. W tym celu odpaliłem świeżo zainstalowany na moim komputerze program: PuTTY Key Generator. Pomachałem myszką w wyznaczonym do tego miejscu, aby program wygenerował mi klucz. Wpisałem hasła pod numerem 4. Kliknąłem 6 i zapisałem plik. Chwilę później go używałem.
DSP16-2.4

https://github.com/settings/ssh. Na miejscu 1 wkleiłem 1, wpisałem nazwę klucza, kliknąłem Add SSH Key i pierwsza część gotowa.
DSP16-2.5

Następnie wchodzę do środka folderu gdzie jest mój projekt: Documents\Visual Studio 2015\Projects\PokerWebsite. Prawy przycisk myszką na wolne miejsce -> Git Create repository here…-> OK -> OK . I znowu prawy przycisk myszką na wolne miejsce -> TortoiseGit -> Settings -> Wyskoczyła mi informacja o hierarchicznej konfiguracji, zaznaczyłem: Don’t show this message again -> OK.

Wypełniam moje dane:

DSP16-2.6.1

Wypełniam dane do mojego repozytorium.

DSP16-2.6

Remote: origin
URL: https://github.com/Jaryn91/PokerWebsite.git
Push URL: git@github.com:Jaryn91/PokerWebsite.git
Putty Key: Wybrałem plik, który wcześniej zapisałem.
Dane wziąłem ze strony mojego repozytorium https://github.com/Jaryn91/PokerWebsite.
DSP16-2.7

Add New/Save -> Do you want to fetch remote branches from the newly added remote? Yes -> OK -> Wpisać hasło -> OK ->  Close.

Prawy przycisk myszką na wolne miejsce -> TortoiseGit -> Pull -> Pobrane zostało to co było na repozytorium do naszego folderu w którym jesteśmy. Pobrał się plik .gitignore.

Prawy przycisk myszką na wolne miejsce -> Git commit „master”… i można się bawić dalej.

 

Szczerze mówiąc na początku konfiguracja tego sprawiała mi wiele problemów. Może robię coś gdzieś na około, ale wiem jedno: działa :).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *