Gdzie szukać ofert pracy w Anglii?

W tym artykule przedstawię w jaki sposób szukałem ofert pracy w Anglii. Wskazówki te pochodzą z mojego własnego doświadczenia.

Będąc w Polsce i trzymając na dysku komputera napisane CV zacząłem szukać ofert pracy w Wielkiej Brytanii. Starałem się znaleźć pracę w okolicach Londynu, Bristolu – blisko lotniska. Jednak nie byłem zapatrzony tylko na te miejsca. Rozglądałem się także za ofertami pracy w okolicach Cambridge, Bedford, Northampton, Oxford.

Jak i gdzie szukać pracy w Anglii?

Sposób pierwszy

Googlować frazy w stylu: „graduate developer jobs London”. W odpowiedzi wyświetlą się linki do stron z ogłoszeniami pracy takimi jak na przykład:

Na każdym serwisie prosta rejestracja, uzupełnienie danych w formularzach (kopiuj-wklej z CV) i można zacząć aplikować o pracę przez te strony.

Jak działają te serwisy w UK? Firma X szuka developera. Firma X zleca agencji Y znalezienie im odpowiedniego pracownika. Agencja Y wystawia ogłoszenia o pracę na serwisie Z. Kiedy Kowalski zaaplikuje na to ogłoszenie na stronie Z, to jego zgłoszenie przesyłane jest do headhuntera z agencji Y i on rozpatruje czy dana osoba nadaję się na stanowisko. W momencie kiedy headhunter uzna, że Kowalski nadaję się na developera to kontaktuje się z nim i proces rekrutacyjny zaczyna się kręcić. Dopiero w późniejszym etapie Kowalski ma kontakt z firmą X.

Kowalski czasem zastanawiał się czy nie ma deja-vu. Nie, nie miał. Oferty pracy na różnych serwisach powtarzają się. Kowalski miał prawo uznać, że już kiedyś czytał identyczne ogłoszenie o pracę.

Kowalski zapisał się do newslettera na kilku stronach z ofertami pracy. Co kilka dni otrzymywał na maila nowe oferty pracy w okolicach, w których szukał pracy.

Kiedy zaaplikujesz o pracę przez serwis rekrutacyjny to za chwilę możesz zostać zapisany do newsletteru agencji rekrutacyjnej i będziesz regularnie otrzymywać oferty pracy na swoją skrzynkę mailową. Oferty te nie koniecznie będą pasować do profilu Twojej osoby.

Sposób drugi

Próbowałem wyszukać firm IT zajmującymi się tworzeniem oprogramowania i aplikować wprost do tych firm, omijając w ten sposób agencje rekrutacyjne. Skuteczność tych poszukiwań była mała. W momencie kiedy znalazłem firmę szukałem zakładki „carrier”. Jak znalazłem taką zakładkę to był to duży krok do przodu. W tej zakładce sprawdzałem czy szukają kogoś na stanowisko młodszego programisty – najczęściej szukali seniorów.

Innym pomysłem na szukanie firm w którym można znaleźć pracę za granicą to przyjrzenie się bliżej korporacjom, które znane są nam z polski: KMPG, PwC, Comarch, Capgemini. Można również próbować aplikować do ogólnie znanych marek: TripAdvisor, Booking.com. A co! Warto próbować!

Sposób trzeci

Wyszukać konferencje dla developerów jakie odbyły się w UK. Spojrzeć jakie firmy pomagały w organizowaniu tej konferencji, wejść na ich stronę i spojrzeć czy szukają pracowników.

Sposób czwarty

Po prostu googlować „job fair”. Ale niestety tutaj marne rezultaty osiągałem.

Inne uwagi (nie do końca związane z branżą IT)
  • Odradzam stronę http://www.indeed.co.uk/. Ogłoszenia najczęściej stare, nie ma odzewu – moim zdaniem strata czasu.
  • Pracę fizyczną w Anglii jest łatwo znaleźć będąc na miejscu, już na Wyspach (nie tyczy się to jednak okresu wakacyjnego).
  • Szukanie pracy fizycznej w Anglii? Nie polecam szukania przez internet. Mały odzew, bądź w ogóle. Najlepiej przyjechać do UK i poszukać recruitment agency w danym mieście. Praca może być nawet z dnia na dzień! Jednak warto zaznaczyć praca z agencji też ma swoje wady.

2 thoughts on “Gdzie szukać ofert pracy w Anglii?”

  1. Zuzanna Ogido

    Portal pracy OGIDO z wyszukiwarką ofert pracy dla każdego, kto szuka zatrudnienia oraz dla firm, które poszukują pracowników. Sprawdź na jaką pracę i pracowników możesz liczyć w Polsce lub za granicą. Wyszukuj oferty pracy na wiele sposobów! To nowoczesna platforma dla firm pośredniczących w zatrudnieniu pracowników.

  2. Dzięki! Właśnie zaczynam poszukiwania i przygotowania, na chwilę obecną mam umówiony kurs na operatora w Empire Traininig Services, bo to akurat przez znajomych sprawdzony ośrodek, a później cóż, szukam, jestem dobrej myśli, dwóch kumpli w ten sposób złapało dobrą pracę.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *