W tym artykule znajduje się kilka cennych uwag w jaki sposób stworzyć swoje CV dla brytyjskiego pracodawcy. Wskazówki te pochodzą z mojego własnego doświadczenia.
Po ukończeniu studiów magisterskich postanowiłem szukać pracy jako programista w UK. Plan był prosty. Będąc w Polsce chciałem znaleźć pracę w Anglii przy użyciu Internetu i telefonu komórkowego. Rekrutację chciałem przejść zdalnie przez Internet, później pojechać na Wyspy, podpisać umowę i od razu zacząć karierę zawodową.
Za wiele jednak nie mogłem zaoferować przyszłemu pracodawcy. Byłem prawie bez żadnego doświadczenia zawodowego jako programista. Mogłem się pochwalić co najwyżej 2-miesięcznymi praktykami w firmie wytwarzającej oprogramowanie oraz przepracowanymi 3-miesiącami w grupie naukowej w Niemczech jako wsparcie programistyczny dla naukowców.
O co jestem mądrzejszy w tworzeniu CV?
- Początek CV. W Anglii w CV nie umieszcza się zdjęcia – mają liczyć się umiejętności, nie aparycja. Reszta standardowa – imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, adres email. Na temat daty urodzenia czytałem różne opinie. Z tego co zrozumiałem to można podawać, ale nie trzeba. Przede wszystkim maja się liczyć umiejętności, nie wiek.
- Profile. Ten podpunkt nie jest obowiązkowy, ale warto go mieć. Krótki, zwięzły, mówiący najważniejsze rzeczy o Tobie. Można napisać w jakim kierunku chcesz się rozwijać, kiedy możesz zacząć pracę oraz coś co wyróżni Twoją osobę.
- Education. Ciężko było mi przenieść ocenę końcową z studiów magisterskich na brytyjski system oceniania. Dziś jednak bez skrupułów używałbym przelicznika: 70%-100% 1st Honour Class, 60%-69% Upper Second Class Honours itd.
- Languages. Skala ILR znakomicie potrafi opisać poziom znajomości języka. ILR wyróżnia 5 głównych poziomów znajomości języka. Każdy poziom jest szeroko opisany i łatwo można znaleźć odpowiadający naszym umiejętnością lingwistycznym poziom.
- References. „References available upon request”. Ta fraza oznacza, że przyszły pracodawca poprosi osobą rekrutującą o dane kontaktowe do firm w których wcześniej pracowała. Po co? Aby móc się z nimi skontrować i porozmawiać na Twój temat. Ja osobiście na początku myślałem, że to jest fraza, która musi się znaleźć w każdym CV. Dopiero później przeczytałem w Internecie, że najlepiej tego zwrotu unikać.
Moje CV poprawiałem jeszcze wiele raz i włożyłem w nie wiele wysiłku. Dzięki rozmowom z osobami rekrutującymi lub poprzez czytanie ogłoszeń o pracę odkrywałem co powiem umieścić w CV, a co jest zbędne.
Przydatne linki:
Moje CV z września 2015
Oceny w UK
Polska strona o tematyce rekrutacji
Angielska strona na temat CV
ILR ogólnie
ILR szczególniej
Kilka słów o sekcji References